مکس پیکس


به گزارش خبرنگار مهر، همایون قنواتی عصر امروز یکشنبه در جلسه کمیته اطلاع رسانی ستاد اربعین خرمشهر با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن جلسات سازمان صدا و سیمای مرکز آبادان، اظهار کرد: اربعین اتفاقی است که از علاقه ارادت وعشق سرچشمه می گیرد و به عنوان مدیران و برنامه ریزان نمی توان نوع خدمات را طراحی کرد و هیچکس از قبل آگاهی دقیقی از اربعین نداشته است.

وی ادامه داد: عمده اتفاقاتی که در سال های گذشته افتاد عمدتا اعتقادی و مردمی بود و هر ساله سعی شده که زوار امام حسین(ع) با آرامش بیشتری حرکت کنند اما باید پذیرفت که کاستی هایی وجود داشته و آن هم به دلیل مردمی بودن کاراست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند با تاکید بر اینکه اربعین حرکتی مردمی است نه دولتی، از رسانه ها خواست تصویر روشنی از فضا به گونه ای که هست ارائه کنند و نقش مردم را در شکل گیری این حرکت عظیم نشان دهند.

قنواتی در ادامه، از ورود هنرمندان در بحث اربعین خبر داد و عنوان کرد: هنرمندان ما نیز در کنار مردم، آثار فرهنگی و هنری را در این زمینه تولید کرده اند و امسال قرار است در این ایام، شب شعر برگزار کنند و گروه های تعزیه و عکاسی نیز در مرز فعالیت داشته باشند.

وی بر لزوم ثبت و ضبط این مانور عظیم تشییع تاکید کرد و با بیان اینکه همه از جمله خبرنگاران و هنرمندان باید به انعکاس آن کمک کرده و تلاش شود تا به یک فرهنگ، آیین و آداب و سنت ها رسید، پیوندهای بین مسلمانان و شیعه و سنی معرفی شود، متذکر شد: این پیام جز با وحدت و همبستگی به وجود نمی آید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند در پایان بیان کرد: طیف مختلفی اشخاص از گروه های سنی و قومیت های ایرانی و غیرایرانی در اربعین شرکت دارند و می توان با عاشقانه خدمت کردن خالق حماسه بود.


اخبار فضای مجازی باید از کانال فرمانداری رد شوند

ولی اله حیاتی نیز در این جلسه اظهار کرد: انتشار خبر نادرست ممکن است تبعات بد و گاهی جبران ناپذیری در برداشته باشد.

وی افزود: از سوی صدا و سیما به لحاظ محدودیت های آن جای نگرانی نیست اما سایر رسانه ها باید پیش از نشر خبری با منبع نامعتبر با نماینده فرمانداری در ارتباط و پس از تایید صحت آن خبر نسبت به نشر آن اقدام کنند.

فرماندار خرمشهر با بیان اینکه اطلاع رسانی نخستین و مهمترین عنصر در برگزاری هر برنامه است، بر لزوم اطلاع رسانی از زوایای مختلف تاکید کرد.

حیاتی از رسانه های خواست نگاه مثبتی به مقوله اربعین داشته باشند و عنوان کرد: امسال تمام تمهیدات برای تردد در مرز شلمچه اندیشیده شده که باید به نحوی مطلوب اطلاع رسانی شود و سعی در برجسته کردن نقاط قوت داشت.

وی افزود: همچنین اگر کاستی هایی در روند خدمات رسانی وجود دارد پیش از آغاز موسوم اربعین اطلاع دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

درباره : پیکس

بدون هیچ‌ تردیدی، فتوشاپ ابزاری ضروری برای عکاسان امروزین است. نرم افزاری ۲۰ ساله که اکنون به نسخه CS5  خود رسیده است. این نرم‌افزار جامع چه برای کسانی که با فرمت JPEG عکاسی می‌کنند و چه برای کسانی که با فرمت خام عکس می‌گیرند، لازم است تا بتوانند عکس‌های خود را ویرایش کنند. ویرایشی که در آن هدف الزاما تغییر در عکس اولیه نیست. بلکه هدف اصلاح عیوب ذاتی عکس، تنظیم روشنایی و کنتراست و رنگ و جزئیات و نیز استخراج اطلاعات حداکثر از بطن فایل عکس است.

از سوی دیگر، فتوشاپ همواره نرم‌افزار پیچیده و مشکلی برای یادگیری بوده است. برخورد اکثر منابع آموزشی نیز بر دشواری آموختن آن دامن زده است. بسیاری از عکاسانی که تازه به عکاسی دیجیتال روی آورده‌‌اند و بسیاری از عکاسانی که در این وادی، سابقه بیشتری دارند، بالاخره پی به اهمیت این نرم‌افزار برده‌اند و استفاده از آن را برای خود مفید یافته‌اند اما همواره در جستجوی منبع آموزشی خوبی برای رفع این نیاز خود هستند. کتابهای مختلف، فایلهای PDF مختلف و کلاسهای مختلف، در نهایت آنها را راضی نکرده است.

110328_nmroshan_8616.jpg

110328_nmroshan_86162.jpg

هدف ما از این کلاس، ارائه یک سیستم آموزشی مدرن و کارا است که در آن می‌توانید:

 • با اصول این نرم‌افزار آشنا شوید
 • این نرم‌افزار را به صورت کاربردی فرابگیرید
 • بتوانید عکس‌های خود را عیب‌یابی کرده و با این نرم‌افزار آنها را پردازش کنید.
 • با مفاهیم مهمی مانند ابعاد پیکسلی، رزولوشن، interpolation ، کراپ و DPI آشنا شوید.
 • بتوانید روشنایی و کنتراست عکس را با روشهای مدرن و علمی پردازش کنید.
 • بتوانید رنگ عکس را اصلاح کنید.
 • بتوانید حداکثر اطلاعات روشنایی را از عکس استخراج نمایید
 • بتوانید جزئیات عکس را بهبود ببخشید و آن را برای انتشار در وب و یا چاپ آماده کنید
 • بتوانید با استفاده از روندهای خودکار، مراحل کاری خود را تسریع کنید.
 • بتوانید خروجی‌های مناسب برای کاربردهای مختلف از عکس‌های خود بگیرید.
 • با مراحل کاری و ترتیب مناسب انجام آنها در فتوشاپ آشنا شوید.

برای آشنایی دقیق‌تر با اهداف آموزشی درس، این فایل (+) را مطالعه کنید

110202_nmroshan_6526.jpg

110202_nmroshan_65262.jpg

روش آموزش در این کلاس بر حسب موضوع است. به عبارت دیگر مانند کتابهای نرم‌افزاری از ابتدا همه منوها و ابزارها را توضیح نمی‌دهیم. بلکه بر حسب نوع کار و مساله‌ای که با آن در پردازش عکس مواجه هستیم، تنها دستورات و ابزارهای مرتبط را فرا خواهیم گرفت. پس از آموزش در این کلاس، خواهید دانست که عکس چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد و روش صحیح و ترتیب مناسب برخورد با این مشکلات در فتوشاپ چیست.

از سوی دیگر به‌علت ذات آنلاین این کلاس، ویژگی های جذاب دیگری نیز دارد:

 • هنرآموز در ابتدای بسیاری از مباحث درسی یک یا چند فایل تمرین دریافت می کند و همگام با بحث، مراحل ارائه شده را بر روی آن تمرین می‌کند.
 •  درس دارای ۱۳ ویدیوی آموزشی کامل است که در بطن مباحث ارائه می‌شود تا هنرآموز عملا روش کار را مشاهده کند و توضیحات مدرس را در حین انجام کار بشنود تا بر روشهای ارائه شده مسلط گردد.
 • درس دارای تکالیف متعددی است که هنرآموز در آنها باید ابتدا یک فایل دریافت نماید و طبق دستورالعمل، عکس را پردازش کرده و سپس نتیجه را به صورت آنلاین تحویل دهد. تکالیف بعدا توسط مدرس بررسی و نمره‌دهی می‌شوند و نظرات اصلاحی در مورد هر هنرآموز به صورت مجزا ارائه خواهد شد.
 • درس دارای یک آزمون چهار گزینه‌ای است که هنرآموزجهت ارزیابی خود در آن شرکت میکند. پس از هر پاسخ، به صورت خودکار پاسخ صحیح و نیز توضیح علمی مربوطه به اطلاع هنرآموز خواهد رسید.
 • در بخش ویژه ای از کلاس، هنرآموزان می توانند سوالات و ابهامات خود را با مدرس در میان بگذارند و پاسخ دریافت کنند
 • خبرهای مهم در مورد کلاس با روشهای مختلف به اطلاع هنرآموزان می‌رسد: روش متنی در خود کلاس درس، روش ایمیل و روش پیام کوتاه

110225_nmroshan_6984.jpg

سطح درس:

سطح درس مقدماتی است. هنرآموز با اصول فتوشاپ و روش استفاده از آنها آشنا می‌شود و سپس خواهد توانست فایلهای عکس خود را با استفاده از این نرم‌افزار پردازش کند. در نهایت توانایی‌های کسب شده هنرآموز در حدی خواهد بود که براحتی می تواند عکس‌های پردازش شده خوبی برای خود تهیه کند و نیز دانسته‌های او در مورد اصول مهمی مانند رزولوشن، چاپ، جزئیات عکس، انواع پردازش‌ها و تهیه خروجی به حد بسیار مناسبی خواهد رسید.

این درس برای چه کسانی مناسب است:

 • افرادی عکاسی RAW انجام می‌دهند و باید پس از پردازش فایل خام، پردازشهای نهایی را در فتوشاپ انجام دهند.
 • افرادی که عکاسی JPEG انجام می‌دهند و می‌خواهند عکس‌های‌شان را در فتوشاپ ویرایش نمایند.
 • افرادی که عکس‌های اسکن شده با فرمتهای مختلف دارند و می‌خواهند کیفیت آنها را بهبود بخشند.

تذکر: پس از پردازشهای فایل خام در مبدل ACR باید پردازشهای بیشتری در محیط فتوشاپ انجام گردد. این پردازشها ویژه فتوشاپ بوده و در محیط ACR قابل انجام نیست. بنابراین درس فتوشاپ برای کسانی که درس مقدماتی پردازش فایلهای خام را گذرانده‌اند، مفید و مناسب خواهد بود. تشابه برخی سرفصل‌های این درس با درس RAW، به معنای تشابه بحث‌ها نمی‌باشد. اگر عکاسی با فرمت RAW می‌کنید ابتدا باید درس پردازش فایل خام را بگذرانید و سپس درس مقدماتی فتوشاپ برای عکاسان. در صورت تمایل می‌توانید این دو دوره را با یکدیگر ثبت نام کنید.

تذکر: این درس برای کسانی که درس مبانی عکاسی دیجیتال را گذرانده‌اند، جهت آشنایی اصولی با پردازش نرم‌افزاری مفید و ضروری است.

‎فهرست مطالب درس:

‎۱- مقدمات فتوشاپ
‎- لایه و ماسک
‎- نواحی انتخاب در فتوشاپ
‎- نکات بیشتر در مورد ماسک و ارتباط آن با انتخاب، روش ترکیب عکس‌ها در فتوشاپ

‎۲-همه چیز در مورد ابعاد پیکسلی، رزولوشن، DPI و کراپ
‎- ابعاد پیکسلی، رزولوشن و DPI
‎-تغییر اندازه عکس
‎- روش محاسبه اندازه مورد نیاز برای چاپ
‎- برش ( کراپ) و نکات آن

‎۳- پیش نیازهای پردازش روشنایی و کنتراست
‎-هیستوگرام
‎-لایه‌های تنظیمی

‎۴- پردازش روشنایی و کنتراست
– level و کاربرد آن در پردازش روشنایی
-Curve و اهمیت آن
‎-کاربردهای Curve در تنظیم روشنایی و کنتراست
‎-روش سریع برای تنظیم Curve
‎-نکات مهم در مورد Curve

۵- کنترل مجزای روشنایی در نواحی روشن و تیره
‎- روش استفاده صحیح از Shadow/Highlight

۶- اصلاح رنگ در فتوشاپ
‎-پیش‌نیازهای اصلاح رنگ
‎-روش ساده برای اصلاح رنگ
‎- روش پیشرفته اصلاح رنگ
‎-اصلاح رنگ با Hue/Saturation
‎-بهبود رنگ با Saturation/Vibrance

۷- شارپ سازی و بهبود جزئیات عکس
‎- مقدمه‌ای بر شارپ سازی
– Unsharp Mask
Smart Sharpen-
‎- روش شارپ سازی برای عکس‌هایی که در وب منتشر می‌شوند

‎۸- روش تهیه عکس‌های سیاه و سفید وSplit-tone
‎- عکسهای سیاه و سفید
‎- عکس‌های Split-tone

۹- اصول ترمیم عکس در فتوشاپ
‎-ابزار Clone Stamp Tool
‎- ابزار Healing Brush Tool
‎- نمونه‌گیری هم‌تراز و غیرهم‌تراز
‎-ابزار Spot Healing Brush
‎- ابزار Patch Tool
‎- ابزار Content Aware Fill

‎۱۰- اتوماسیون و خودکار سازی در فتوشاپ
‎- اکشنها و روش استفاده از آنها
‎- مدیریت اکشن‌ها
‎- کاربرد Image Processor در اتوماسیون

‎۱۱- تهیه خروجی در فتوشاپ
‎- روش تهیه Master file
‎- روش ذخیره کردن و تهیه خروجی‌های مختلف

‎۱۲- روندکاری در فتوشاپ، از ابتدا تا انتها
‎- مراحل Photoshop Workflow

۱۳- ارزیابی درس

 در نهایت:

 

 • اگر می‌خواهید به صورت کاربردی و علمی فتوشاپ را بیاموزید
 • اگر اطلاعات قبلی شما در مورد فتوشاپ، ناقص، سطحی و غیرکاربردی است
 • اگر به دنبال یک روش آموزشی جذاب، موثر و ساده برای آموختن فتوشاپ هستید
 • اگر از کلاسها و روشهای آموزشی قبلی فتوشاپ خسته و ناامید شده اید

این کلاس را از دست ندهید.

هزینه ثبت نام: شصت و پنج هزار تومان (۶۵۰۰۰۰ ریال)

class_6.gif

درباره : پیکس

اگر شما چگونگی استفاده از دیافراگم دوربین را بلد باشید, می توانید با خارج کردن دوربین خود از حالت اتوماتیک و تنظیم نوردهی , تصاویر خارق العاده ای بسازید. در ادامه خواهیم دید که تغییر در دیافراگم از چه اهمیتی برخوردار است.

دیافراگم درون لنز قرار دارد و میزان نور عبوری از لنز که به سنسور می رسد را کنترل می کند. به زبان ساده دیافراگم میزان باز یا بسته بودن روزنه ی لنز هنگام عکاسی را مشخص می کند

 

دیافراگم در دوربین عکاسی به تیغه‌هایی گفته می‌شود که درون لنز قرار دارند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آنها که به آن اپرچر گفته می‌شود، کنترل می‌کنند. این تیغه‌ها که به طور معمول ۶ تا ۹ عدد هستند، طوری طراحی شده‌اند که با بازشدن، میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم می‌کنند. بسیاری از دیافراگم‌ها مانند عنبیه و اپرچر همچون مردمک چشم کوچک و بزرگ یا تنگ و گشاد می‌شوند و با این عمل نور کمتر یا بیشتری به درون دوربین راه می‌یابد.

زمانی که شما دکمه شاتر دوربین تان را فشار می دهید یک روزنه باز می شود که به سنسور دوربین شما اجازه می دهد تا منظره ای که شما مایل به ثبت آن هستید را ثبت کند.شماره دیافراگمی که شما تعیین نموده اید بر روی سایز روزنه تاثیر می گذارد.هرچه روزنه باز تر باشد میزان نور بیشتری به سنسور می رسد و هرچه بسته تر باشد نور کمتری به سنسور دوربین شما می رسد. با گشاد و تنگ کردن این روزنه، نه تنها میزان ورودی نور به درون دوربین تغییر می‌یابد، بلکه عمق میدان نیز تغییر پیدا خواهد کرد. هرچه عدد دیافراگم، کوچکتر باشد، مساحت روزنه افزایش پیدا خواهد کرد و هرچه این مساحت بیشتر باشد، عمق میدان کمتر خواهد بود. به طور مثال، عمق میدان با f/22 بسیار بیشتر از عمق میدان با f/2.8 خواهد بود.

روزنه دیافراگم با معیاری به نام f-stops اندازه گیری می شود.در اینجا ما میزان روزنه دیافراگم را با فرمت f/number نشان خواهیم داد.برای مثال: f/2.8, f/4, f/5.6,f/8,f/22. نکته ای که بسیاری از عکاسان نوپا را آزار می دهد این است که دیافراگم باز که میزان نور بیشتری را به سنسور می رساند با اعداد کوچک نشان داده می شود و دیافراگم بسته که میزان نور کمتری را به سنسور می رساند با اعداد بزرگ نشان داده می شود.یعنی در f/2.8 دیافراگم باز تر از f/22 است.شاید در ابتدا فکر کنید اشتباهی رخ داده اما با گذشت زمان به این قوانین عادت خواهید کرد. عمق میدان و دیافراگم تغییر عدد دیافراگم تاثیرات بسیاری در عکس های شما دارد که باید آن ها را به خاطر بسپارید اما مهم ترین تاثیر آن عمق میدانی ست که در عکس های شما وجود خواهد داشت. عمق میدان (DOF) میزان فکوس عکس شماست.عمق میدان زیاد به این معناست که اکثر عکس شما در فکوس است و هیچگونه تاری ای در آن دیده نمی شود.چه اشیایی که نزدیک به دوربین هستند چه اشیایی که از دوربین فاصله دارند.عکسی که در زیر مشاهده می کنید با f/22 گرفته شده،همانطور که می بینید پیش زمینه و پس زمینه ی عکس کاملا واضح است.

 

نمونه عکس با دیافراگم بسته عمق میدان کم به این معنی ست که فقط قسمتی از عکس فکوس است و بقیه ی آن تار است.برای مثال به عکس زیر توجه کنید:

دیافراگم

نمونه عکس با دیافراگم باز همانطور که می بینید قسمت زرد رنگ گل فکوس است اما بقیه ی گل در حالی که شاید کمتر از یک سانتی متر با نقطه ی فکوس فاصله داشته باشند تار هستند.این یک نمونه برای عمق میدان کم است که با f/4.5 گرفته شده است. در ابتدا این قوانین می تواند شما را کمی گیج کند اما بهترین راه این است که به خاطر بسپارید عدد کمتر عمق میدان کم تری به شما می دهد و عدد بیشتر عمق میدان بیشتری به شما می دهد. با دو مثال در همین رابطه به شما کمک می کنیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

 

دو عکس از یک صحنه با دو عدد دیافراگم مختلف گرفته ایم. عکس اول با f/22 و عکس دوم با f/2.8 گرفته شده است.تفاوت میان این دو عکس کاملا مشخص است.

              دیافراگم بسته                                                                               دیافراگم باز

دیافراگم بسته   دیافراگم باز

در تصویری که با f/22 گرفته شده هر دو گل فکوس است و علاوه بر این پس زمینه نیز به میزان بسیار کمی تار شده است اما در عکس دوم که با f/2.8 گرفته شده گل سمت چپ فکوس است و گل سمت راست به دلیل فاصله ی کمی که با نقطه فکوس دارد کمی تار شده و پس زمینه به دلیل فاصله زیادش تا حد زیادی تار شده است.

بهترین راه برای درک بهتر این آموزش،این است که همین حالا دوربین تان را بردارید و همین آزمایش را تکرار کنید.نقطه ای را پیدا کنید که در کادر شما اجسامی با فاصله ی دور و نزدیک نسبت به دوربین تان وجود داشته باشد،سپس از همین صحنه یک بار با دیافراگم بسته و یک بار با دیافراگم باز عکس بگیرید.خیلی راحت متوجه تاثیر دیافراگم بر عمق میدان خواهید شد. بعضی از انواع عکاسی نیاز به عمق میدان زیاد (دیافراگم بسته) دارند: برای مثال در عکاسی از طبیعت یا مناظر اکثرا از دیافراگم بسته (شماره اف بالا) استفاده می شود.این تنظیمات به عکاس اطمینان می دهد که از دورترین جزئیات تا نزدیک ترین آن ها به وضوح در عکس مشخص خواهد بود. در حالت دیگر،در عکاسی پرتره استفاده از عمق میدان کم بسیار کارآمد خواهد بود،زیر صورت سوژه را واضح و پس زمینه را کمی تار می کند و این میتواند جلوه ی بسیار زیبایی به عکس شما بدهد.زیرا فکوس بودن سوژه و تار بودن بقیه اشیای موجود در صحنه باعث می شود توجه مخاطب فقط به سوژه جلب شود.در این مورد شما باید از دیافراگم باز (عدد کمتر) استفاده کنید.

عکاسان ماکرو بیشترین استفاده را از دیافراگم باز دارند زیرا آن ها نیاز دارند فقط نقطه فکوس عکسشان واضح باشد تا دیگر اجزای تصویر توجه مخاطب را منحرف نکند و آن ها بتوانند مقصود و هدف خود را به ساده ترین شکل ممکن به مخاطب انتقال دهند. ضریب اف ها (f-numbers)، یک سری اعداد ریاضی هستند که بیانگر اندازه گشودگی دیافراگم هستند. این اعداد نقش مهمی در درک اینکه دیافراگم و نوردهی چه ارتباطی دارند، ایفا می کنند. ضریب f ها را اینگونه نمایش می دهند، مانند f/5.6 که برای ضریب اف ۵٫۶ به کار می رود. ضریب f های استاندارد به صورت زیر هستند (با مقیاس full-stop یا پله کامل): f/No. 0.7 ۱٫۰ ۱٫۴ ۲ ۲٫۸ ۴ ۵٫۶ ۸ ۱۱ ۱۶ ۲۲ ۳۲ ۴۵ ۶۴ ۹۰ ۱۲۸ ۱۸۰ ۲۵۶

تصویری برای فهم بهتر دیافراگم را با هم مشاهده می کنیم

انواع دیافراگم

چسبانده شده ها

برترین ها


درباره : پیکس

این روز‌ها احساس می‌کنید همه در حال عکاسی هستند؟ تا همین چند سال قبل عکاسی یک هنر انحصاری بود.

با وجود استفاده‌ی گسترده از دوربین‌های point and shoot، تعداد کمی از افراد دانش عکاسی و ثبت صحیح عکس را دارند. به همین دلیل است که عکاسی هنوز هم یک حرفه‌ی ضروری و لازم است؛ با این حال اگر بخواهید عکس‌های خود را بفروشید چطور می‌توانید شخصی را  قانع کنید آن‌ها را بخرد یا صرفا شما را «دنبال» کند؟  ادامه‌ی مقاله از زبان ماریوس ویت معروف به VICE و در رابطه با پاسخ به این چالش با ارائه‌ی تجربیات خود، روایت شده است.

مقاله‌های مرتبط:

این کار با وجود تقریبا ۲.۶ میلیارد عکاس در سطح جهان که از تلفن هوشمند استفاده می‌کنند، تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد. تقریبا تمام افراد قادر به ثبت تصاویر لحظه‌ای از زندگی، غذا، تفریح‌ها و هر سوژه‌ی دلچسبی هستند. بعضی برای خود، خانواده و دوستان عکاسی می‌کنند، بعضی هم عکس‌ها را با سراسر دنیا به اشتراک می‌گذارند.

تصویر ۱

فیس‌بوک نزدیک به ۱.۸۶ میلیارد، اینستاگرام ۶۰۰ میلیون و فلیکر ۱۲۲ میلیون کاربر فعال دارد. فقط تصور کنید روی صحنه مقابل تمام این افراد ایستاده‌اید. چطور می‌خواهید در مقابل این حجم جمعیت بایستید؟ صرف نظر از این که چقدر انگیزه داشته باشید، با وجود چنین جمعیتی، موفقیت تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد.

به همین دلیل است که می‌گویند تنها ۰.۰۰۱ درصد از هنرمندان می‌توانند هنر خود را زنده نگه‌دارند – حتی اگر مثل یک عکاس انگیزه‌ی شغلی نداشته باشید، شاید بخواهید منحصر‌به فرد به نظر برسید!

من عکاسی را در سال ۲۰۱۱ شروع کردم. تا پایان ۲۰۱۲ این کار سرگرمی مورد علاقه‌ی من بود اما بعدا ناامید شدم. در نهایت به پوچی رسیدم. نمی‌دانم آیا شما هم این تجربه را داشتید یا نه ، ولی واقعا بی‌فایده است. تمام تلاش خود را می‌کنید ولی در عکاسی هیچ پیشرفتی ندارید. ناامیدی خیلی سریع تبدیل به خشم شده بود و می‌خواستم عکاسی را کنار بگذارم.

اگر عکس‌ها حتی خودم را تحت تأثیر قرار ندهند، چاره چیست؟

تصویر ۲

شاید با تمام قوانین عکاسی آشنا باشید، بهترین تجهیزات روی زمین را داشته باشید اما هرگز نتوانید عکس‌های منحصر‌به فردی بگیرید. حتی اگر از روی وظیفه‌شناسی به مطالعه‌ی آثار تمام عکاس‌های موفق سراسر دنیا پرداخته باشید، باز هم از نظر من منحصر به فرد نخواهید شد.

من قبلا تمام این روش‌ها را تست کردم و فقط اوضاع برایم سخت‌تر شد. همیشه خود را با اساتید تاریخی مقایسه می‌کردم – و این بیشتر باعث ترس من می‌شد. چطور می‌توانستم به اندازه‌ی آن‌ها عالی و منحصر‌به‌فرد باشم؟

پس سعی کردم اساتید را نادیده بگیرم و فقط برای الهام‌بخشی و تأثیرگرفتن آثار عکاس‌های معاصر را ببینم. شاید می‌توانستم روش‌های عکس گرفتن و رفتن به سطح بعدی را از آن‌ها یاد بگیرم … اما حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ باز هم اوضاع بدتر شد! به این نتیجه رسیده‌ بودم که نه تنها هرگز نمی‌توانم مثل عکاس‌های افسانه‌ایی شوم، بلکه به خوبی عکاس‌های مدرن هم نمی‌توانم باشم!

تفاوت بین عکس‌هایی که شناخته و معروف می‌شوند و عکس‌هایی که معروف نمی‌شوند،  در این سؤال نهفته است: آیا عکس می‌گیرید یا عکس می‌سازید؟ دنیای اطراف خود را ثبت می‌کنید یا بین دنیای اطراف و درون خود ارتباط برقرار می‌کنید؟

در نهایت گیج‌تر و وحشت‌زده‌تر از قبل شدم.

خوشبختانه همچنان عاشق عکاسی بودم بنابراین به این فکر کردم که با انگیزه‌ی بالا بیرون بروم و آخرین شانس خود را امتحان کنم. جایی خواندم کیفیت از کمیت می‌آید، و در نهایت در یک ژانویه ۲۰۱۳ یک پروژه‌ی «۳۶۵ روز، ۳۶۵ عکس را آغاز کردم.

آیا تعداد ۳۶۵ عکس من کیفیت منحصر به فردی را که به دنبال آن بودم می‌ساخت؟ خیر. هرچقدر بیشتر عکس بگیرید، بیشتر یاد می‌گیرید، نسبت به ثبت دنیای اطراف خود مهارت بیشتری پیدا می‌کنید؛ اما این باعث نمی‌شود عکس‌های شما منحصر‌به فرد شوند. به همین دلیل است که محبوب‌ترین عکس‌ها در سایت‌های Flickr و ۵۰۰px شبیه به هم به نظر می‌رسند. این عکس‌ها کیفیت خوبی دارند، اشتباه برداشت نکنید! اما من به ندرت می‌توانم یک امضای منحصر به فرد در میان آن‌ها پیدا می‌کنم.

تصویر ۳

تنها تفاوت دید من نسبت به قبل این بود که برای الهام بخشی نباید به چپ و راست نگاه کنم – باید درون خودم را می‌دیدم.

در هر مصاحبه‌ای از من پرسیده شد «بزرگترین الهام بخش شما در عکاسی چه کسی بود؟» همیشه با کمی خجالت پاسخ می‌دادم «شاید با گفتن این جمله مغرور به نظر برسم اما صادقانه بگویم، خودم الهام‌بخش خودم هستم.»

سپس آن‌ها مجددا می‌پرسیدند: «یعنی هیچ الگویی ندارید؟ حداقل بگوید عکاس مورد علاقه‌ی شما چه کسی است.»

همیشه در حالی که عرق سردی روی پیشانیم نشسته پاسخ می‌دهم «خواهش می‌کنم اشتباه برداشت نکنید، اما تنها استادی که کارهای او را دنبال می‌کنم، خود آینده‌ی من است که تمام رویاهای عکاسی من را محقق ساخته است.»

به نظر خودپسندانه می‌رسد، اما صادقانه بگوید این تنها هدف حائز اهمیت برای من است و باور دارم برای شما هم همین‌طور است.

تفاوت بین عکس‌هایی که شناخته و معروف می‌شوند و عکس‌هایی که معروف نمی‌شوند،  در این سؤال نهفته است: آیا عکس می‌گیرید یا عکس می‌سازید؟ دنیای اطراف خود را ثبت می‌کنید یا بین دنیای اطراف و درون خود ارتباط برقرار می‌کنید؟ همین باعث می‌شود، عکس‌های منحصر به فرد خلق کنید.

DNA شما تنها عنصری است که شما را از ۷.۵ میلیارد جمعیت کره‌ی زمین متمایز می‌کند. هیچ کس دنیا را از  چشم‌های شما نمی‌بیند، آن را با ضربان قلب شما حس نمی‌کند و به ذهن خودآگاه و ناخودآگاه شما دسترسی ندارد. تمام این موارد کنار هم، یک روح خلاق را در میان ۷.۵ میلیارد جمعیت کره‌ی زمین شکل می‌دهند.

به همین دلیل است که من همیشه می‌گویم، مهم‌ترین ابزار شما چشم، قلب و روح شما است.

تصویر ۴

درست وقتی که در سال ۲۰۱۳ تمرکز خود را از دنیای اطراف متوجه دنیای درونم کردم ، زندگی و عکاسی من برای همیشه تغییر کرد. از عکس‌های عامه‌پسند به نقطه‌ای رسیدم که طی دو سال متوالی توانستم ۲۱ جایزه دریافت کنم.

وقتی در رقابت آزاد عکاسی دنیای سونی در سال ۲۰۱۵ در میان ده عکاس برتر قرار گرفتم، اشک ریختم نمی‌توانستم باور کنم روش «خودمحورانه» من را به رویایم رساند. یک سال بعد مجددا در مسابقه‌ی ۲۰۱۶ World Photography Awards در جمع ده عکاس برتر قرار گرفتم. طبق گفته‌ی آن‌ها بیش از ۱۰۰ هزار ثبت عکس داشتند اما عکس‌های من را مثل سوزنی در انبار کاه پیدا کردند.

اگر من توانستم این کار را انجام دهم پس شما هم می‌توانید. من هرگز در زمینه‌ی عکاسی مطالعه نکردم، هیچ پشتیبانی مالی هم نداشتم و به بیماری ADHD مبتلا بودم. این موفقیت به استعداد وابسته نبود،بلکه دلیل آن بلندپروازی خلاقانه بود.

تصویر ۵

تنها راهی که می‌توانید ۱۰۰ درصد منحصر به فرد باشید خیلی ساده است، تنها نیاز به زمان و تلاش دارد. با این حال، وقتی مفهوم و ایده‌ی اصلی را درک کنید، هر بار که عکاسی می‌کنید پیشرفت خود را احساس خواهید کرد.

عکس نگیرید، عکس بسازید! تنها دنیای اطراف خود را ثبت نکنید، از دنیای درون خود عکس بگیرید. از غریبه‌ها عکس نگیرید، خودنگاره‌ی خود در غریبه‌ها را ثبت کنید. باید از خود بپرسید واقعا چه چیزی چشم شما را جذب می‌کند، چه چیزی باعث ضربان قلب شما می‌شود و روح شما را به هیجان درمی‌آورد.

می‌گویند اگر عاشق شخصی هستید، او را با چشم‌های دیگری خواهید دید. به همین دلیل است که به گفته‌ی یک عکاس مشهور مد: «باید عاشق مدل باشید تا بتوانید از آن عکس بگیرید.» وقتی عاشق سوژه‌ی خود باشید، آن را با چشم‌های جدید می‌بینید

برای این کار، باید به شکل دیوانه‌واری با خود صادق باشید. در ابتدا کمی درد حس می‌کنید، زیرا حتی مردم هم  صد درصد با خود صادق نیستند. برای من چند سال طول کشید تا به این نقطه رسیدم، اما حس سازگاری با خود یک پاداش ارزشمند است. تنها در صورتی که ۱۰۰ درصد با خود صادق باشید می‌توانید عکس‌هایی را بسازید که ۱۰۰ درصد نماینده‌ی شخصیت شما باشند. تنها به این صورت می‌توانید خود را برای همان‌ چیزی که هستید دوست بدارید، حس خود را در عکس‌ها بریزیزد و نتیجه را به دنیای اطراف خود نشان دهید.

شاید سال‌ها عکاسی منظره انجام داده‌ باشید اما از درون جذب عروسک‌های ژاپنی شوید. وقتی عاشق کاری باشید، قلب شما هم به آن سمت حرکت می‌کند. عشق شما به سوژه یا موضوع به حدی است که می‌خواهید تمام ابعاد آن را سمت کنید. کسی که عروسک‌های ژاپنی را صرفا به خاطر اینکه عروسک هستند دوست داشته باشد، عکس‌های معمولی از آن‌ها می‌گیرد. این یعنی آن را به قلب خود راه نداده است.

می‌گویند اگر عاشق شخصی هستید، او را با چشم‌های دیگری خواهید دید. به همین دلیل است که به گفته‌ی یک عکاس مشهور مد: «باید عاشق مدل باشید تا بتوانید از آن عکس بگیرید.» وقتی عاشق سوژه‌ی خود باشید، آن را با چشم‌های جدید می‌بینید؛ اما نگاه دیگران کاملا مشابه هم و عادی است.

تصویر ۶

دوربین شما، همان چیزی را که شما می‌بینید ثبت می‌کند. آنچه می‌بینید (چشم) بر اساس آنچه در مورد آن حس می‌کنید (قلب) تعیین می‌شود. آنچه حس می‌کنید بر اساس شخصیت درونی و روح شما مشخص می‌شود.

اگر کسی شما را قضاوت نکند، در طول روز چه کارهایی را انجام می‌دهید؟ در یک جهان بی‌نقص چه کار می‌کنید؟ اگر بتوانید هر کاری را انجام دهید، چه کاری را انتخاب می‌کنید؟ جواب این سؤال‌ها در روح شما  و ذهن خلاق شما نهفته است. اگر صبح به آینه نگاه کنید و به خود بگویید : «بله من به عنوان یک عکاس از ته دل عاشق عروسک‌های ژاپنی هستم و همین که دنیا این را می‌داند، برای کافی است!»آن وقت می‌توانید این عشق را با دوربین خود به عنوان یک عکاس ثبت کنید.

اگر صادق نباشید و به خود بگویید ترجیح می‌دهید از اتومبیل‌، ورزش یا منظره عکس بگیرید تا کسی نتواند شما را به خاطر آن قضاوت کند، عکس‌های شما بی‌روح خواهند شد.

بگذارید چند نمونه از تجربیات خود را که با چشم، قلب و روح به صورت منحصر‌به فرد احساس کردم، با شما درمیان بگذارم.

سال ۲۰۱۳ در دفتر کار، همه از زمستان زشت و افتضاح شکایت داشتند. به عنوان یک عکاس به دنبال نوری در تاریکی بودم. قلبم من را وسوسه می‌کرد که بیرون بروم و نشان دهم که حتی یک زمستان تاریک هم می‌تواند جذاب باشد. چشم  من، من را به سمت شبی روشن هل می‌داد به طوری که می‌توانستم به مدت ۱.۵ ساعت در طوفان برفی بایستم.

وقتی از روح خود پرسیدم خواسته‌ی واقعی من در عکس‌ها چیست، تصمیم بر این شد که  بدون عکاسی از چهره‌ها ، احساسات را نشان دهم. با وجود توصیه‌ی نزدیک‌تر شدن به احساسات انسانی از طریق نمایش چهره و فیگور، می‌خواستم بدون نشان دادن چهره لحظه‌ای احساسی را ثبت کنم.

به این ترتیب در سال ۲۰۱۳ پروژه‌ی «روشنایی‌های شهر» را کلید زدم.

تصویر ۷

بعد از دومین دوره‌ی بیماری شدید ADHD و تجربه‌‌ای ناراحت‌کننده، به صدای قلبم گوش دادم و برای این که بتوانم روی پاهایم بایستم برای کاری به آمستردام رفتم. با این حال حس می‌کردم دورنم مرده است، اما وقتی فهمیدم تا چه اندازه عاشق این شهر هستم، قلبم دوباره به تپش درآمد.

از آنجا که من افسردگی را «سرطان روح» می‌دانستم، هنوز نمی‌توانستم با رنگ‌های درونی و خود واقعیم ارتباط بگیرم. احساس می‌کردم درونم خاکستری شده. هر شخص مبتلا به افسردگی می‌تواند منظور من را درک کند. یک شب دیدم که این مرد تنها در خیابان راه می‌رود و در میان تمام افراد مثل یک قانون‌شکن به نظر می‌رسد. خودم را درون او دیدم – به عنوان پنجره‌ای به روحم، چشم‌های من این صحنه را سیاه‌وسفید می‌دید.

به این ترتیب عکس «گاوچران نیمه‌شب» را در سال ۲۰۱۵ خلق کردم:

تصویر ۸

شش ماه بعد، قلبم دوباره شعله‌ور شد. دوباره می‌توانستم مثبت فکر کنم. بوم!!! زندگی قصد امتحان من را داشت و سخت به من ضربه می‌زد! لنز ۱۶۰۰ دلاری جدیدم از کوله‌پشتی به زمین افتاد. شیشه‌ی آن سالم بود، ولی فوکوس شکسته بود. قلبم به من گفت که حداکثر استفاده را از آن ببرم، چشمم عاشق ظاهر محو لنز و نورهای منطقه‌ی رد لایت آمستردام شد.

روح من اجازه می‌داد تا بخش ویرانگر شخصیت خود را که در بخش غیرمشهور مرکز آمستردام پیدا کرده بودم، ثبت کنم. «شکسته:آمستردام» خلق شد، یک مجموعه در مورد شخصیت شکسته (ADHD) در یک شهر مخروبه با یک لنز شکسته. من نام این عکس را «مرفهین اسکارلت» گذاشتم.

تصویر ۹

اگرچه به ندرت چهره‌ها را در عکس‌هایم به نمایش می‌گذاشتم، در سال ۲۰۱۵ در نهایت مجبور شدم از چهره عکس بگیرم.  برای مدتی در بانکوگ زندگی می‌کردم، اما به عنوان یکی از اهالی اروپای شمالی برای برجسته‌شدن با مشکلاتی روبه‌رو بودم هر روز با سیل جمعیتی روبه‌رو می‌شدم ک من را محاصره کرده‌اند، نمی‌توانستم روح واقعی خود را در چنین محیطی نشان دهم. حس می‌کردم کودک درون و قلبم به دنبال یک ارتباط واقعی است.

یک شب، در خیابان‌ها قدم می‌زدم و حس می‌کردم با یک انبوه خاکستری از مردم احاطه شدم. در مقابل من این خانواده‌ی سه نفری قرار داشتند که زیر باران راه می‌رفتند.

با این که پدر و مادر در میان جمعیت به من توجهی نداشتند، ناگهان کودک آن‌ها بیدار شد و با چشم‌هایی کنجکاو به من خیره شد. این لحظه برای من خیلی زیبا بود، زیرا یادآوری می‌کرد چه چیز باعث شد به این سرزمین بدون آرامش بانکوگ بیایم: کودک درون خلاق و کنجکاو من.

تصویر ۱۰

سال ۲۰۱۷ به خود اجازه دادم که ۱۰۰ درصد چشم، روح و قلبم را به نمایش بگذارم. با این حال، صادقانه بگویم برای کار با اسم اصلی خودم ماریوس ویت احساس ترس کردم به همین دلیل اسم دوران کودکی خود، VICE را به عنوان اسم مستعار انتخاب کردم. در قالب ماریوس ویت نمی‌توانستم ۱۰۰ خود را به عنوان یک هنرمند توصیف کنم.

دوستان و خانواده هم مرا ماریوس صدا می‌زدند. با این حال به عنوان یک هنرمند می‌خواستم خود را از تمام قضاوت‌های احتمالی که ممکن بود در بیان هنری من تداخل ایجاد کنند، رها کنم. VICE اسمی بود که یکی از همسایه‌ها وقتی پسر کوچکی بودم، به من داده بود. از آنجا که هیچ‌وقت با آن فرد صحبت نکرده‌ بودم، این اسم حس رهایی ۱۰۰٪ به من می‌داد.

از زمانی که اسم خود را تغییر دادم، احساس می‌کنم در نهایت از هر چیزی که عکاسی من را محدود می‌کند نجات پیدا کردم. به همین دلیل است که بعضی از عکس‌های جدیدتر من بسیار متفاوت‌تر از عکس‌های قبلی هستند. البته بر اساس تعداد لایک، مردم این عکس‌ها را کمتر از عکس‌های قبلی لایک می‌کنند. اما به هر حال اهمیتی ندارد، زیرا هنر به معنی خدمت‌رسانی  به دیگران نیست بلکه توصیفی از خود شماست.

به همین دلیل تنفر یا عشق مردم نسبت به هنرم، من را اذیت نمی‌کند، چرا باید به شخصی اهمیتی بدهم که من را همان‌طور که هستم نمی‌پذیرد؟ چشم من همیشه به سمت رنگ‌ها جذب می‌شود، قلب من برای انسان‌های اطرافم به تپش درمی‌آید، و روح من انفجاری از میلیون‌ها رنگ است. به همین دلیل است که عکس‌های من این ظاهر را دارند زیرا برای من آن‌ها ۱۰۰٪ متعلق به خودم، چشم‌، قلب و روحم هستند:

تصویر ۱۱

هنر برای من معنای زیادی دارد، به طوری که توصیف آن به روش سنتی برایم دشوار است. هنر حس عمیقی است که کلمات آن را در جعبه‌ای قرار می‌دهند که خلاقیت برای باز کردن آن جعبه تلاش می‌کند.

تبدیل شدن به یک فرد شاد و منحصر‌به فرد سفری طولانی است. می‌دانم که هرچقدر سنم بالاتر برود، روح خلاق خود را بیشتر نمایش می‌دهم تا بتوانم در این سفر شاد باشم، از شما هم می‌خواهم که قلب، روح و چشم خود را متحد کرده  و روح خلاقتان را آشکار کنید.

درباره : پیکس

دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی حس من

امشب آپ موزیک برای شما کاربران عزیز ترانه حس من با صدای سینا شعبانخانی با کیفیت اصلی آماده کرده

Exclusive Song: Sina Shabankhani – “Hesse Man” With Text And Direct Links In UpMusic

… دموی آهنگ اضافه شد …

wer 1 دانلود آهنگ سینا شعبانخانی حس من

متن آهنگ حس من سینا شعبانخانی

♪♪♫♫♪♪♯

آتیشه تو قلبم گیجم هنوزم منو میخوای یا نه

UpMusicTag دانلود آهنگ سینا شعبانخانی حس من

♪♪♫♫♪♪♯

بزودی…

سینا شعبانخانی حس من

منبع ( source ) : دانلود آهنگ سینا شعبانخانی حس من

درباره : موزیک

دانلود آهنگ آوان باند قرار آسمانی

امشب آپ موزیک برای شما کاربران عزیز ترانه قرار آسمانی با صدای آوان باند با کیفیت اصلی آماده کرده

شعر : مهرزاد عسکری / آهنگسازی : یدالله گودرزی / تنظیم کننده : شعیب عرب

Exclusive Song: Avan Band – “Gharare Asemani” With Text And Direct Links In UpMusic

Avan Band Gharare Asemani دانلود آهنگ آوان باند قرار آسمانی

متن آهنگ قرار آسمانی آوان باند

♪♪♫♫♪♪♯

قدم زنان روانه ام همیشه در مسیر تو بدون تو کجا رود کسی که شد اسیر تو
هر آنچه در اتاق هست و نیست گوش میشود به گوش جان که میرسد صدای چون حریر تو
♪♪♫♫♪♪♯ قرار آسمانیم به خانه میکشانیم پر است خلوت من از حضور بی نظیر تو ♪♪♫♫♪♪♯
قرار آسمانیم به خانه میکشانیم پر است خلوت من از حضور بی نظیر تو

UpMusicTag دانلود آهنگ آوان باند قرار آسمانی

نگاه من که از تبار ماه و آب و آینه است ببین که خیره مانده بر شکوه چشم گیر تو
به سوی یک سرد دوباره کوچ میکنم از این سکوت یخ زده به سوی گرم سیر تو

♪شعر : مهرزاد عسکری♪
♪♪♫♫♪♪♯ قرار آسمانیم به خانه میکشانیم پر است خلوت من از حضور بی نظیر تو ♪♪♫♫♪♪♯
قرار آسمانیم به خانه میکشانیم پر است خلوت من از حضور بی نظیر تو

♪♪♫♫♪♪♯

آوان باند قرار آسمانی

منبع ( source ) : دانلود آهنگ آوان باند قرار آسمانی

درباره : موزیک


مناظر می توانند جزء زیباترین و جذاب ترین عکس ها باشند، اگر به خوبی ثبت شوند. مشکل این است که عکاسی منظره آسان نیست و یک منظره بد تنها مانند یک عکس فوری معمولی به نظر می رسد و نه یک تصویر حرفه ای. تازه واردان عکاسی منظره اغلب از نتایج خود ناامید می شوند، شاید تا جایی که حتی از کار خود دست می کشند. با این حال، اشتباهات بسیار رایج و به راحتی قابل اصلاحی وجود دارند که عکاسان اغلب مرتکب می شوند. امروز می خواهیم نگاهی به پنج مورد از آنها بیاندازیم.

۱

خط افق کج

هیچ چیز به اندازه یک خط افق کج، نمی تواند یک منظره عالی بالقوه را به یک عکس فوری (ناشیانه) تبدیل کند. به راحتی ممکن است مرتکب این اشتباه شوید، به خصوص هنگام عکاسی از روی یک سه پایه. خم شدن بر روی منظره یاب با یک زاویه (به صورت کج) علت اصلی این مسئله است، اما راه حل آن ساده و موثر می باشد. تقریبا تمام دوربین های مدرن می توانند یک خط افق مجازی را هم بر روی LCD و هم اغلب در منظره یاب نشان دهند. این در واقع یک تراز کننده الکترونیکی است که زاویه دوربین را نسبت به خط افق نشان می دهد. این گزینه را معمولا می توانید در میان تنظیمات صفحه نمایش دوربین خود پیدا کنید و ابزار ارزشمندی است. اگر به دلیلی دوربین شما این تنظیمات را ندارد، یک تراز کننده عکاسی واقعی و ارزان قیمت برای خودتان بخرید. آنها تقریبا بدون خطا هستند.

خط افق کج هر منظره ای را خراب خواهد کرد. Jason Row Photography

۲

آسمان بی روح

آسمان اغلب بخش جدایی ناپذیری از هر منظره عالی است. آسمان ترکیب بندی ما را مشخص می کند و به زمین یا دریای مقابل ما تعادل بصری می دهد. همچنین یکی از ساده ترین چیزهایی است که ممکن است در مورد آن اشتباه کنید. اشتباه اصلی، عکاسی از یک آسمان بدون ابر یا زیاد نوردهی کردن آسمان است به طوری که بی روح به نظر برسد.

آسمان ها وقتی که هیچ جذابیتی در آنها وجود ندارد، می توانند بی روح به نظر برسند. مثلا یک آسمان ابری صاف و کسل کننده، اما یک آسمان روشن بدون ابر یا با ابر کم نیز به همان اندازه می تواند بی روح باشد. هنگامی که ما این آسمان را با یک نوردهی اختصاصی برای پیش زمینه ترکیب می کنیم، اغلب یک آسمان بی روح و کسل کننده به دست می آوریم.

چند راه حل برای این مسئله وجود دارد. اولین راه حل این است که وقتی آب و هوا کمی جذابیت خوب به آسمان می دهد، عکس بگیریم. مثلا ابرهای پفی سفید در روز، ابرهای سیروس بلند در هنگام سحر یا غروب یا ابرهای طوفانی تاریک در هر زمان از روز. راه حل دوم که مکمل راه حل اول می باشد، استفاده از فیلترهای کاهنده نور تدریجی (ND grad) برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد آسمان و اضافه کردن کمی جذابیت بیشتر به آن است.

آسمان هیچ جذابیتی به این عکس نمی بخشد. اثر Jason Row Photography

۳

نورپردازی تخت

در کنار یک آسمان بی روح، یک نورپردازی تخت کسل کننده نیز می تواند یک منظره خوب بالقوه را خراب کند. نمونه های معمول آن روزهای ابری و عکاسی در وسط روز می باشد. یک روز ابری مانند یک سافت باکس غول پیکر عمل می کند، که تمام سایه ها را از بین می برد. این به نوبه خود هر گونه جذابیت و عمقی را از صحنه حذف می کند.

عکاسی در وسط روز تاثیری برعکس با یک روز ابری دارد. نور شدید خورشید، سایه های خشن ایجاد می کند و هرگونه جزئیات را از نواحی سایه دار حذف می کند.

بهترین زمان ها برای عکاسی از مناظر در طول ساعات آبی و طلایی هستند که در آن نور ملایم است و سایه های با جزئیات و نرمی ایجاد می کند. اگر نمی توانید در این زمان ها عکاسی کنید، بهترین گزینه برای شما این است که از یک فیلتر پلاریزه برای روزهای آفتابی استفاده کنید یا برای روزهای ابری در ذهن خود به صورت سیاه و سفید عکس بگیرید.

مکس پیکس: یک گزینه پیش رو در روز های ابری، عکاسی به صورت سیاه و سفید است

هیچ پس پردازشی نمی تواند این نورپردازی تخت را نجات دهد. اثر Jason Row Photography

۴

نداشتن عمق

یکی از المان های تعیین کننده یک منظره عالی شیوه ای است که نگاه شما را به داخل و اطراف تصویر هدایت می کند. این المان عمق نامیده می شود و اغلب چیزی است که تازه واردان هنگام عکاسی آن را فراموش می کنند. شاید یک منظره بیش از هر نوع عکس دیگری، تلاش می کند یک صحنه سه بُعدی را در یک تصویر ۲ بُعدی نمایش دهد.

ما می توانیم به شیوه های مختلف عمق به دست آوریم. یکی از متداول ترین آنها عکاسی در نور خوب است. ساعت طلایی که در بالا ذکر شد، سایه های جذاب زیبایی به شما می دهد که می توانید از آنها برای هدایت چشم در میان تصویر استفاده کنید. یک روش معمول دیگر استفاده از خطوط هدایتگر به عنوان یک ابزار ترکیبی است. در اینجا (خطوط هدایتگر) ما از المان های طبیعی در تصویر مانند یک جاده یا یک خط یا صخره ها برای جلب توجه بیننده به عکس و به سمت نقطه مورد نظر استفاده می کنیم.

المان جذابی در پیش زمینه این عکس وجود ندارد. اثر Jason Row Photography

تغییر موقعیت عمق بیشتری به تصویر بخشید. اثر Jason Row Photography

۵

نداشتن هیچ نقطه جذابیتی

آخرین مورد که اهمیت آن هم کم نیست، داشتن یک نقطه جذابیت است. یک صحنه زیبا می تواند ما را فریب دهد که باور کنیم یک عکس عالی از آن خواهیم گرفت. هنگامی که ما به یک صحنه نگاه می کنیم، چشم های ما این مزیت را دارند که می توانند به تمام المان های مقابل و اطراف آن صحنه نگاه کنند. زمانی که ما آن صحنه را به یک تصویر تبدیل می کنیم، بینندگان ما این توانایی را از دست می دهند. آنها باید به نمایش دو بُعدی ما از آن صحنه نگاه کنند. به همین دلیل داشتن یک نقطه جذابیت، یا سوژه ای که در مرکز توجه باشد، برای یک عکس منظره خوب حیاتی است. این نقطه جذابیت می تواند یک کلبه کوچک در دوردست یا یک دسته علف خشک بزرگ در پیش زمینه باشد. هرچه که هست، باید چیزی باشد که چشم بیننده در سفر خود در میان تصویر بر روی آن متوقف شود. آن چیز باید جالب و با نورپردازی زیبا باشد، و چه بهتر که داستان عکس را هم بگوید.

یک صحنه زیبا بدون هیچ نقطه جذابیتی. اثر Jason Row Photography

عکاسی منظره یک ژانر عکاسی فوق العاده است. چه چیزی می تواند بهتر از ایستادن در نور زیبا و عکاسی از یک صحنه خیره کننده باشد؟ با این حال، گاهی اوقات نتایج آنطور که انتظار می رود خوب از کار درنمی آیند. با بررسی پنج موردی که ما در اینجا ذکر کردیم، خواهید فهمید که چه چیزی کارساز است و چه چیزی نیست.

نویسنده: جیسون راو (Jason Row)

درباره : پیکس

ال جی V30 یگ گوشی کامل با سخت افزار قوی و طراحی فوق العاده است، قیمت بالای آن و کیفیت صفحه نمایش نسبتاً پایین فروش این مدل گوشی را برای ال جی سخت کرده است، اینطور به نظر میرسد که ال جی فکر میکند که با ارائه این رنگ جدید ممکن است خریداران را متقاعد کند که این گوشی را بخرند. LG در حال حاضر بر روی رنگ صورتی این گوشی کار میکند و این رنگ را در CES 2018 به نمایش میگذارد.

جدا از اینکه این رنگ خاص ما را به یاد گوشی اچ تی سی یو ۱۱ می اندازد، چیز زیادی برای گفتن در مورد این گوشی نداریم و اینکه به نظر میرسد ال جی در حال حاضر تمایلی به عرضه نسخه صورتی وی ۳۰ در بازار آمریکا ندارد؛ طبق اعلام کره ای ها این گوشی پس از نمایشگاه CES در کره جنوبی و بعد از در تعدادی از بازارهای مهم و کلیدی اروپا و اسیا آغاز خواهد شد.

درباره : پیکس

نقد عکس » آموزش عکاسی, آموزش نورپردازی, اموزش عکاسی پرتره, اموزشگاه عکاسی صنعتی

 


آموزش عکاسی دیجیتال


آموزش عکاسی


آموزش عکاسی دیجیتال

آموزش عکاسی

 


آموزش عکاسی
نقد عکس׀


نقد عکس


 

 

 

 

 

 

 

 

 پوز در سوژه 

 

 

عكس از لحاظ نورپردازي خوب و بي نقص و زيباست. 

 

 

            

 

 

ولي در مورد پوز دقت كنيد :

 

آرنج دست چپ شكستگي معكوس داره اين اتفاق در افرادي كه لاغرتر هستند شايع تر هست سعي كنيد اين حالت در پوز مدلها رخ ندهد. 

 

در عكاسي فشن سعي ميشود طوري عكاسي شود كه اغراق در دست و پا زياد شود.

 

فراموش نكنيد به اين حالت صورت، اخم نميگويند بعضا ديده ميشود كه عكاسان به مدلشون ميگن اخم كن كه اصلا درست نيست. 

 


 


 
 
 
برگشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
  


 


 


آموزش عکاسی, آموزش عکاسی دیجیتال, آموزش نورپردازی, مکس پیکس, مکس پیکس دیجیتال, آموزشگاه نورپردازی, دوره آموزش عکاسی, دوره جامع عكاسي, دوره عکاسی, فیگور, مدلینگ


 


  All Right Reserved 2013,Majid
Nasiri,
Design by
www.adco.ir

Link

Require Resolution 1024
×۷۶۸
or Higherwww.MajidNasiri.ir
پویایی و حرکت


 
درباره : پیکس

هرزمانی مطلبی منتشر شود شما اولین نفر خواهید بود آن را میخوانید

درک عمق میدان برای عکاسان آماتور

شما ممکن است عمق میدان DoF را شنیده باشید، اما اگر شما جز عکاسان جدید هستید، ممکن است هنوز از
مزایای DoF استفاده نکنید. یک تعریف اساسی عمق میدان  این است که: تصویر در یک منطقه وضوح قابل
قبول در یک عکس که در نقطه مرکز ظاهر خواهد شد. در هر عکس یک منطقه خاص از تصویر شما در مقابل
و در پشت موضوع وجود دارد که در فوکوس نامیده می‌شود.

این منطقه از عکس به عکس متفاوت است. برخی از تصاویر ممکن است دارای مناطق بسیار کوچک تمرکز باشد
که عمق  تصویر کم  است ، عمق میدان نامیده می‌شود. دیگرتصاویرممکن است یک منطقه بسیار بیشترتمرکز
داشته باشند که تصویر عمیقاست  ، عمق میدان  طولانی است. سه عامل اصلی که بر روی میدان‌های تصاویر
عبارتند از: دیافراگم (f-stop)، فاصله از موضوع به دوربین و فاصله کانونی لنز دوربین شما.

عمق میدان کنترل دیافراگم چگونه است؟

دیافراگم به دسترسی نور از لنز به سنسورهای دوربین اشاره دارد. قطر دیافراگم (قطر حفره ای که از طریق آن
نور وارد دوربین می‌شود) میزان نور ورودی به لنز را کنترل می‌کند. با استفاده از دیافراگم (f-stop) لنز شما،
ساده ترین راه برای کنترل عمق میدان خود را به عنوان شات خود تنظیم می‌کند.

دیافراگم بزرگ = کوچک F = عمق میدان کم (کوچک)

دیافراگم کوچک = بزرگتر f-number  = عمق (بزرگتر) عمق میدان

این مفهوم ساده را می‌توان به راحتی یادآوری کرد: F-number پایین تر، عمق میدان کمتری دارد. به همین ترتیب،
f-number بالاتر، عمق میدان بیشتر است. به عنوان مثال، با استفاده از  f /2.8 یک عمق میدان بسیار کم را تولید
می‌کند در حالی کهf /11 یک DoF عمیق تر تولید می‌کند.

درک عمق میدان

چگونه می‌توان عمق میدان را کنترل کرد؟

موضوع نزدیکتر به دوربین، عمق کم ، عمق میدان شما می‌شود. بنابراین، حرکت به دور از موضوع
شما عمق میدان را عمیق تر خواهد کرد.

 

http://fotobest.ir/

 

طول عمق لنز عمق میدان کنترل چگونه است؟

طول فوکوس به قابلیت لنز اشاره دارد تا تصویر یک موضوع دور را بزرگ کند. این می‌تواند پیچیده
شود، اما پاسخ ساده این است که دیگر شما فاصله کانونی خود را تعیین می‌کنید عمق میدان پایین تر
است. به عنوان مثال: موضوع شما ۱۰ متر  دور است، با استفاده از فاصله کانونی ۵۰ میلی متر در f /4 ؛
عمق محدوده میدان شما از ۷.۵- ۱۴.۷ متر خواهد بود . اما اگر شما با استفاده از لنز ۱۰۰ میلی متری به
فاصله ۲۰ متری از موضوع خود حرکت کنید، عمق میدان شما تقریبا همانند ۱۰ متری با یک لنز ۵۰ میلی متری است.

اگر شما یک مبتدی با DSLR هستید، برخی از روش‌های ساده ای که می‌توانید عمق میدان را کنترل
کنید و همچنان از وضعیت عکسبرداری خودکار استفاده کنید. با انتخاب حالت اولویت دیافراگم
می‌توانید دیافراگم را تنظیم کنید تا عمق میدان مورد نظر را بدست آورید و دوربین به طور
خودکار سرعت شاتر را تنظیم می‌کند.

آیا می‌توانم عمق میدان دقیقا برای هر وضعیت تنظیم کنم؟

بله، اما چون تغییر دیافراگم شما سرعت شاتر شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نتیجه ممکن است
نیازهای تصویر شما را برآورده نکند. به عنوان مثال، اگر شما سعی می‌کنید عمق میدان خود را با
کاهش اندازه دیافراگم افزایش دهید، باید سرعت شاتر خود را نیز افزایش دهید) که می‌تواند
تصویر شما را تار کند. درک چگونگی همکاری همه این تنظیمات با یکدیگر می‌تواند کنترل شما
را بر عمق میدان افزایش دهد.

بیشتر بخوانید

آیا عمق میدان به طور مساوی در جلو و عقب نقطه تمرکز من توزیع شده است؟

نه، معمولا حدود یک سوم در مقابل و دو سوم در پشت کانون خود قرار دارد، اما با افزایش فاصله
کانونی آن، برابر است.

چگونه درک عمق میدان تصاویر من را بهبود می‌بخشد؟

مدیریت عمق میدان یکی از مهم ترین ابزار در اختیار شما است، به دلیل داشتن رویه تصاویر واضح
یکی از عوامل مهم در گرفتن تصاویری عالی است. دانستن اینکه چگونه قطعاتی از تصویر خود را
که می‌خواهید تیز و بخش‌هایی که می‌خواهید از تمرکز خارج شوند، ایجاد کنید، یک ابزار هنری
عالی برای ایجاد تصاویر عالی است.

 

درک عمق میدان

چه زمانی باید از عمق کم عمق میدان استفاده کنم؟

با استفاده از عمق کم عمق میدان یک راه خوب برای ایجاد موضوع شما از پس زمینه است و برای
عکاسی پرتره عالی است. ضریب هوشی ضعیف نیز می‌تواند در عکاسی حیات وحش مفید باشد،
جایی که می‌خواهید این موضوع از محیط اطرافش جدا شود. این نیز مفید است زیرا بسیاری از
عکس‌های حیات وحش در شرایط نور کم قرار دارند و افزایش اندازه دیافراگم شما نور بیشتری
را به شما می‌دهد. عمق کم عمق میدان نیز برای عکاسی ورزشی مؤثر است که در آن چند بار
می‌خواهید از ورزشکار جدا شده از پس زمینه برای توجه به آنها استفاده کنید. نتیجه نیز باید
سرعت شاتر به اندازه کافی سریع باشد.

چه زمانی باید از عمق میدان عمق بیشتری استفاده کنم؟

در عکاسی منظره، مهم است که تا حد ممکن از صحنه خود در فوکوس استفاده کنید. با استفاده از
یک لنز زاویه دید و یک دیافراگم کوچک، می‌توانید عمق میدان خود را به حداکثر برسانید تا صحنه
خود را در فوکوس قرار دهید.

آیا عمق میدان می‌تواند تنظیم شود تا همه چیز در فوکوس قرار گیرد؟

بله، با استفاده از آنچه که فوکوس فاصله نامیده می‌شود. هنگامی‌که شما در فاصله فوکوس قرار
می‌گیرید، عمق میدان شما از نیم فاصله تا نقطه کانونی به بی نهایت می‌رسد. برای پیدا کردن
فاصله فوکوس اتوماتیک از ماشین حساب DOF استفاده کنید. اگر شما یک ماشین حساب DoF
ندارید، یک قاعده خوب این که تمرکز یک سوم از راه را به صحنه است. با استفاده از یک دیافراگم
در حدود f /11 یا بالاتر با یک لنز زاویه دید عمق میدان شما را افزایش می‌دهد.

 

درباره عمق میدان در عکاسی ماکرو چیست؟

از آنجا که اکثر تصاویر ماکرو در نور کم و با فاصله کانونی طولانی تولید می‌شوند، عمق میدان اغلب
بسیار کم است. لنز خود را به کوچکترین دیافراگم که نور اجازه می‌دهد، تنظیم کنید. ممکن است
ضروری باشد که ISO خود را افزایش دهیم تا به شما اجازه می‌دهد تا به درستی تصویر را افشا
کرده و عمق میدان خود را به حداکثر برسانید. با این حال، در بسیاری از تصاویر بزرگ، DoF شما
ممکن است بسیار دقیق باشد. با استفاده از این تمرکز بسیار باریک، استفاده از یک سه پایه
ضروری است، زیرا حتی کوچکترین حرکت دوربین، موضوع شما را در خارج از عمق میدان حرکت می‌دهد.

درک عمق میدان

بوکه چیست؟

بوکه (boh-ke)از کلمه ی ژاپنی به معنی تار شدن می‌آید. این اثر توسط مناطق خارج از تمرکز در تصویر شما
تولید می‌شود که فراتر از عمق میدان هستند. بوکه معمولا به شکل دایره دلخواه ناشی از شکل دیافراگم لنز
اشاره دارد. معمولا در هنگام عکسبرداری با دیافراگم بسیار باز مانند f / 2.8 ایجاد می‌شود، اگر با پس زمینه
به اندازه کافی دور باشد، بوکه نیز می‌تواند با دیافراگم کوچکتر ایجاد شود.

درک عمق میدان

نویسنده:مینا خونساری

درباره : پیکس
صفحات سایت