مکس پیکساگر قصد دارید از یک خانواده عکاسی سبک زندگی انجام دهید، نکات ساده این آموزش به شما کمک خواهند کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا ببینیم جلسه عکاسی خانوادگی چیست و چه نکاتی به عکاسی سبک زندگی از خانواده کمک می کنند.

جلسه عکاسی خانوادگی چیست؟

یک جلسه عکس خانوادگی باید آرام بوده و بر ثبت لحظات و حالات، فعالیت های روزمره و سناریوهای زندگی عادی تمرکز داشته باشد، و هیچ چیزی زیاد ژست دهی نشود. عکس های راحت و بی هوا (کاندید)، عکس های سرگرم کننده… کمتر به نگاه کردن (به دوربین) و بیشتر به انجام دادن (عمل) فکر کنید.

با ابن حال، این کار به برنامه ریزی و هدفمندی زیادی نیاز دارد تا اینطور به نظر برسد. در این مقاله، من پنج نکته در مورد روند کار در جلسات عکاسی خانوادگی را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

من خیلی برنامه ریزی می کنم و لیست ها را دوست دارم. من به طور کلی همه چیز را اول در ذهنم تصور می کنم، مرحله به مرحله پیش می روم، این برنامه و لیست تجهیزات را روی کاغذ می نویسم و آن وقت احساس می کنم که کارم تقریبا انجام شده است. پس از آن فقط عکاسی باقی می ماند، اما در نیمی از این نبرد پیروز شده ام.

۱

از قبل برنامه ریزی کنید

برنامه خود را با والدین در میان بگذارید و آماده سازی های لازم را قبل از عکاسی به آنها یاد دهید. در مورد بهترین زمان مناسب برای آنها توافق کنید، به خصوص اگر بچه های آنها خیلی کوچک هستند. در مورد لباس، آنها را راهنمایی کنید. نشانه ای از زمان بندی خود به آنها بدهید. به عنوان مثال، «ما یک ساعت وقت را در خانه شما می گذرانیم و پس از آن به پارک یا یک محوطه فضای باز در آن نزدیکی می رویم تا به مدت نیم ساعت چند عکس جالب و سرگرم کننده بگیریم».

از آنها بخواهید لوازمی که ممکن است مورد نیاز باشد، تنقلات، و یک فعالیت خاص را آماده کنند. به عنوان مثال، اگر در زمان صبحانه بیرون می روید، به آنها بگویید که صبحانه را تدارک ببینند. این کار را می توانید برای زمان ناهار (درست کردن پیتزا، پخت و پز)، زمان حمام، زمان بازی (بادبادک بازی در پارک)، و غیره نیز انجام دهید.

۲

یک فرمول داشته باشید

هنگامی که می رسید، باید از قبل بدانید که چه انتظاری باید از آنجا داشته باشید. تجهیزات خود را برپا کنید، لنزهای خود را در یک جای امن قرار دهید و یک لیست ذهنی (یا فیزیکی) از موارد زیر داشته باشید:

  • عکس های واید از آن محل

  • عکس های کلوزآپ با جزئیات از چیزهای خاص در خانه

  • تصاویر کاندید (بی هوا)

  • عکس های اکشن (متحرک)

  • عکس های خلاقانه/هنری

  • پرتره

۳

خانواده را بشناسید

چند دقیقه اول را صرف آشنا شدن با کل خانواده، و نه فقط بچه ها، بکنید. پس از ورود، به هر کاری که آنها انجام می دهند بپیوندید و بلافاصله چیدمان را تغییر ندهید.

بچه ها احساس راحتی و ایمنی خواهند کرد اگر ببینند که شما با پدر و مادرشان تعامل می کنید و اینکه آنها به شما اعتماد دارند. بچه ها به این شیوه زودتر با شما صمیمی می شوند تا این که یک راست به سراغ کار بروید.

اگر احساس می کنید که بچه ها نیاز به یک استراحت کوتاه دارند، از آنها بخواهید که اول عکس های با جزئیات را در خانه بگیرید.

ممکن است لازم باشد چیزهایی را جابجا کنید تا به وسایل صحنه سبک بدهید، یا والدین ممکن است آنها را از قبل آماده کرده باشند. یا اگر در بیرون از خانه نمای خوبی وجود دارد، از آنها عکس های واید و همچنین عکس هایی با نمای خانه بگیرید. این عکس ها بخشی از داستان روزانه آنها هستند.

۴

بر لحظات طبیعی تمرکز کنید

این کار در عمل سخت تر است، چون زمانی که یک غریبه در خانه است، خیلی دشوار است که آنها کاملا طبیعی باشند، انگار که هیچ کس آنجا نیست.

بهترین راهکاری که می توانم به شما بگویم این است که این کار را با استفاده از یک فعالیت خاص انجام دهید. هنگامی که خانواده بر روی کاری که در حال انجام آن هستند تمرکز دارند، سعی کنید نامرئی باشید و در پشت صندوق های پست، کابینت های آشپزخانه، درها و غیره پنهان شوید، و آن لحظه را طوری ثبت کنید که انگار در آنجا حضور ندارید.

شما باید به والدین آموزش دهید که یک فعالیت را آغاز کنند، به عنوان مثال، برای بچه ها کتاب بخوانند، با اسباب بازی های مورد علاقه آنها بازی کنند، برنامه مورد علاقه آنها را تماشا کنند، و غیره. اگر همان اول عکسی که می خواستید را نگرفتید، می توانید از والدین بخواهید که آن فعالیت را دوباره تکرار کنند و یک بار دیگر عکس بگیرید. به آنها بگویید اصلا به دوربین نگاه نکنند، مگر این که خودتان از آنها بخواهید!

همچنین این زمان خوبی است که به صورت هدفمند در مورد ترکیب بندی خود خلاقانه عمل کنید. شما می توانید از سیلوئت، فضای منفی و کادر های طبیعی به بهترین شکل استفاده کنید تا کیفیت تصاویر خود را ارتقاء دهید.

۵

فراموش نکنید پرتره هایی که در آن سوژه ها به دوربین نگاه می کنند نیز بگیرید

واقعا مهم است که این مورد را نادیده نگیرید، چون پدربزرگ ها و مادربزرگ ها همیشه عکس هایی را دوست دارند که در آن بچه ها به دوربین نگاه می کنند! هرچند، سعی کنید زمان زیادی را صرف انجام این کار نکنید.

من اغلب مجبور می شوم این کار را در چند مرحله انجام دهم، اما سعی کنید آن را خیلی سریع انجام دهید. شما می توانید زاویه دید خود را نیز تغییر دهید، مثلا از بچه های کوچک بخواهید به بالا رو به شما نگاه کنند، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

در آخر، همیشه به یاد داشته باشید که یک عکس فقط از والدین بدون بچه ها بگیرید! آنها از این کار لذت خواهند برد و پرتره خود را مانند یک گنج نگه می دارند.

مکس پیکس: در تمام این مراحل لازم است بدانید چطور باعث خنده یا لبخند طبیعی سوژه ها شوید، مطالعه مطلب «۴۳ راه نشاندن لبخند بر لب و ژست دهی طبیعی در عکاسی پرتره» به شما کمک خواهد کرد.

ن

نتیجه گیری

در این برنامه پنج مرحله ای، من معمولا می توانم انواع عکس ها را از یک یا دو فعالیت برنامه ریزی شده بگیرم. اگرچه آن فعالیت ها برنامه ریزی شده اند، اما طبیعی به نظر می رسند و برای آنها حس یک لحظه به یاد ماندنی را دارند. این روند آرام و صمیمی برای بچه های خیلی کوچک واقعا خوب جواب می دهد.

هرچه بچه ها بزرگتر باشند، دستورالعمل های شما را بهتر انجام می دهند. همچنین بچه های بزرگتر خودشان در مورد این که می خواهند چطور از آنها عکس بگیرید، و این که می خواهند چه لوازم یا اسباب بازی هایی در عکس آنها باشد، نظر می دهند. بنابراین نسبت به ایده ها و نظرات آنها با دید باز عمل کنید.

امیدوارم این نکات برای شما مفید باشد. شما نکته دیگری در نظر دارید که اضافه کنید؟ آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: لیلی ساویر (Lily Sawyer)

درباره : پیکس